Vajon mennyi az az idő, amivel a természetben eltöltve ellensúlyozni tudjuk a civilizációs lét hatásait? Az Exeteri Egyetem kutatói átfogó elemzéssel igyekeztek kideríteni azt a minimum szükségletet, amivel még fenntarthatjuk a jóllétünket. A kutatásukról a Scientific Reports folyóirat számolt be június 13-án.
A kutatók kb. 20 000 angol kikérdezésével arra jutottak, hogy mindazok, akik egy hét során legalább 120 percet a természetben töltenek, igen nagy arányban jó egészségi és lelki állapotról számoltak be, míg a természetben nem járók esetében sokkal kisebb volt a jóllét aránya. Egyáltalán nem segítette elő a jóllét javulását, ha a kinn töltött idő kevesebb volt két óránál. Nem volt különbség abban, hogy idős vagy fiatal volt a megkérdezett, mindegy volt, hogy zöldövezetben vagy betonrengetegben él, nem számított sem a gazdasági helyzete, sem az etnikuma, de még az sem, hogy egészséges volt, vagy idült betegségben, valamely képességének elvesztésében szenved-e az illető. Kicsit szorosabb volt az összefüggés a fizikai egészséggel, mint a lelkivel, de a természetben eltöltött fizikai aktivitással nem találtak összefüggést. Az elemzésekből úgy tűnt, hogy a heti 200-300 perc az az időtartam, amikor a pozitív hatások a legnagyobb mértékben jelentkeznek, de ennek az okáról egyelőre elképzelésük sincs a kutatóknak.
A kutatásban természeti környezetnek számítottak a városi vagy vidéki parkok, erdőségek, vízpartok, de nem számították be a saját kertben eltöltött időt.